Dejiny
História vzniku dnešného Španielska je výsledkom pôsobenia najrôznejších civilizácií, ktoré sa na jeho území od pradávna krížili, tolerovali aj nenávideli. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z doby stredného paleolitu, najznámejšie sú prehistorické nástenné maľby, objavené v jaskyni Altamira, ktoré boli vytvorené zhruba pred 15 000 rokmi.
nástenné maľby v jaskyni Altamira
Iberovia, podľa ktorých dostal Pyrenejský (Iberský) polostrov svoje meno, prišli kolem roku 2 000 pred naším letopočtom zo severnej Afriky a usadili sa na juhu a na východnom pobreží. O 800 rokov neskôr začali do vnútrozemia prenikať keltské kmene, zmiešali sa s Ibermi a vzniklo nové etnikum, Keltiberové.
Od 8. storočia sa polostrov dostával pod čoraz silnejší vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu dosiahla jedného zo svojich vrcholov. Španielsky štát sa formoval od 11. storočia. Kresťania sa začali búriť proti arabskej nadvláde, a na čele s panovníkmi aragónskeho a kastílskeho kráľovstva začali dobývať späť svoju zem. Arabi ustupovali k juhu, až si udržali iba malý kúsok granadského kráľovstva.
Maurovia na Pyrenejskom polostrove (zelená farba)
maurská architektúra v španielských mestách Sevilla a Cordóba
Najslávnejšia doba Španielska nastala takmer okamžite po tom, čo sa podarilo vyhnať posledných Maurov z krajiny v roku 1492. Zjednotenie Španielska umožnil sobáš kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho s Izabelou I. Kastílskou, a práve títo dvaja vyslali Kolumba na cestu do Nového sveta. Po postupnom dobývaní Ameriky začalo do Španielska prúdiť bohatstvo. V 16. storočí sa Španielsko pod vládou Habsburgovcov - Karola I. a jeho syna Filipa II. stalo najmocnejšou krajinou západnej a strednej Európy.
Španielska ríša (červená farba) počas najväčšej prosperity
Bitka pri Lepante v roku 1571, ktorú označujeme ako koniec osmanskej nadvlády v Stredozemnom mori
Neskôr Španielsko začalo upadať, pretože Gibraltáru sa zmocnila Británia, a keď ho ešte začal okupovať Napoleon, väčšina kolónií vyhlásila nezávislosť. Dvadsiate storočie bolo vo Španielsku v znamení pokoja a mieru, a tiež ekonomického rozvoja. Politická kríza viedla však najprv k nastoleniu diktatúry Miguela Primo de Riveru, a potom k vyhláseniu republiky a odchodu španielskeho kráľa do exilu. Silnejúce sociálne a politické konflikty viedli k vypuknutí občianskej vojny, ktorá v roku 1939 skončila nástupom diktátora Francisca Franca, ten vládol až do roku 1975 a pred svojou smrťou sa rozhodol vrátiť Španielsko späť pôvodnému kráľovskému rodu. Ako nástupníka trónu vybral vnuka pôvodného kráľa menom Juan Carlos.
Herkulesove stĺpy s mottom „Plus Ultra‘‘ ako symbol cisára
Svätej ríše rímskej Karola V. v radnici v Seville